dimarts, 26 de gener 2016

El Col·legi Mare de Déu dels Socós celebra el bicentenari del naixement d'Alfosa Cavin

El Col·legi Mare de Déu dels Socós celebra el bicentenari del naixement d'Alfosa Cavin
El Col·legi Mare de Déu dels Socós es troba immers en la celebració del bicentenari del naixement de la monja Alfonsa Cavin, una religiosa francesa que va ser la fundadora de la congregació de les Missioneres de la Immaculada Concepció, que va fundar, entre molts altres, aquesta escola agramuntina. Josep Maria Porté, director del col·legi explica qui va ser Alfonsa Cavin: "Aquest any celebrem el bicentenari d'Alfonsa Cavin, que va ser una religiosa francesa que va fundar la congregació que més tard va fundar la nostra escola. Aquesta religiosa va arribar a Catalunya, es va establir a Mataró, i a partir d'aquí, va treballar per promocionar els centres que vetllaven per la salut de persones desafavorides, i també per l'educació dels desafavorits i l'educació i la promoció de la dona. I per tant, va ser una dona molt avançada al seu temps".L'aniversari va començar al novembre però durarà tot el curs escolar: "Aquest aniversari el vam iniciar el 17 de novembre, el dia del seu naixement, fent una celebració tot recordant el lema de Alfonsa Cavin, que era Una dona, un somni, una aventura missionera", i a partir d'aquí, coneixerem qui era aquesta persona que va marcar el tarannà i l'esdevenir d'aquesta congregació i que la identitat de la nostra escola també rau en aquest ideari d'Alfonsa Cavin".Dins de la celebració d'aquest bicentenari, l'escola ha organitzat, aquesta setmana, la Setmana de les Missions, que acabarà aquest divendres amb la celebració del Dia Escolar per la Pau i la No Violència: "Dins de la Setmana de les Missions, aquest any innovem en la celebració del Dia per la Pau, i el que farem serà celebrar el dia recordant els temes com els refugiats de Síria o els més de 100 conflictes que hi ha actualment al món, i també amb una activitat que no s'havia fet mai fins ara, fent que els pares participessin en la celebració d'aquest dia. I ho farem amb un videoclip que han fet els pares amb la cançó que treballem aquest any, que és Blowing in the wind, de Bob Dylan, en cinc idiomes diferents".

 

Comparteix-ho:
Categories:

Comentaris

El temps

Agramunt

3°C

cel serè
prob. precipitació: 0%
humitat: 60%
vent: 0km/h C

 • 7°C
  DL.
 • 8°C
  DT.
 • 8°C
  DC.
 • 7°C
  DJ.
 • 9°C
  DV.

En directe

Els Informatius